Ana Sayfa / DİJİTAL PAZARLAMA / E-Satışlarınızı Artırmak İçin 8 Adımda E-Posta Kampanyası Nasıl Oluşturulur?
mail, e-posta, e-marketing, e-posta pazarlaması, dijital pazarlama

E-Satışlarınızı Artırmak İçin 8 Adımda E-Posta Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Bir markasınız! mevcut bir kitleniz var ve kitlenizi hedeflerinize dönüştürmek istiyorsunuz bunun üzerine zaman ayırdınız ve düşündünüz. E-posta stratejinize ekleyebileceğiniz farklı e-posta türlerini de incelediniz.

Öğrendiğiniz bir şeyi nasıl uygulamaya koyarsınız?

Dijital pazarlama hedeflerinizde e-satışlarınızı e-posta kullanarak artırmanız için bilmeniz gereken 8 adım:

1. Kullanmak İstediğiniz E-Posta Türlerini Değerlendirin Ve Test Edin

E-posta stratejinizi tamamlamak için e-posta türlerinin listesini inceleyin. Hedeflerinize ve stratejilerinize uygun olan e posta türlerinden hangisini test etmek veya uygulamak istediğinize karar verin.

Farklı e-posta türlerini değerlendirirken, markanız, müşterileriniz ve hedefleriniz hakkında iletmek istediklerinizi düşünün. Mesela; kitlenizin en çok hangi tür e-postalara yanıt vereceğini değerlendirin. En çok hangi tür e-postalar müşterilerinizi heyecanlandırabilirdi? Gelecek süreç için hedefleriniz neler? İncelediğiniz listedeki her e-posta türünü uygulamak için gereken zaman, insan topluluğu ya da bütçe gibi kaynaklara yeterince sahip misiniz? Değilseniz, denemeye değer olduğunu düşündüğünüz size ve stratejilerinize uygun bir seçeneğe öncelik vermelisiniz. Ve sonra ki bir aylık iki ya da üç aylık dönemlerde uyguladığınız türün verimlerini kontrol etmek için test etmelisiniz.

2. Takvimlerinizi Ve Otomatik İş Akışlarınızı Oluşturun

Sisteminize ya da e-ticaret sitenize abone olan müşterilerinize  göndermeye başlamak istediğiniz e-posta türleriyle ilgili kararınızı verdikten sonra yapmanız gereken bir sonraki adım gönderi takviminizi ve otomatik iş akışlarınızı oluşturmaktır.

E-posta takviminiz, önünüzde olacak olan 90 günlük periyod içerisinde göndermeyi planladığınız tüm kampanyaları listelemelidir. Takvim oluşturma sürecince yaklaşan tatilleri gün değerlendirmeleri ile düşünün ve sektörünüzün mevsimselliğini mutlaka göz önünde bulundurun. Belirli bir kampanyanızı çıkardığınız günden itibaren geriye doğru çalışmaya çalışın ve hazırlık için önümüzdeki haftalarda ne yapmanız gerektiğini planlayın. Mesela; özel grafiklere ihtiyacınız var mı? Yeni ürün fotoğraflarını abonelere göndermek için yeni açılış sayfaları düzenlemeniz gerekiyor mu? E-posta kampanyalarınızı zamanında göndermek için ihtiyaç duyacağınız acil müdahale kaynaklarınızı takviminizde kullanın. Hazırda bulundurduğunuz yedekleriniz sizi kurtarmak için bir acil eylemi olabilir.

Otomatik iş akışlarınız, sizden daha önce bir ürün satın alan her müşteriye göndermek istediğinizi bilgileriniz ya da kampanyalarınıza dair iletmek istedikleriniz olmalıdır. E-postalarınız markanızın ya da şirketinizin yaşam döngüsü olacaktır. Yeniden iş oluşturma e-postaları ve satış / çapraz satış e-postaları da otomatik iş akışlarınıza dahil edilmelidir.

3. Doğru Araçlara Yatırım Yapın

E-posta pazarlama çalışmalarınızı otomatikleştirmek için kullanabileceğiniz araçların analizini yapın. Farklı taktikleri test etmek ve mevcut alanınız  e-ticaret platformu ise bunun ile ilgili görevleri ya da kampanya bildirimlerini otomatik hale getirmek için kullanabileceğiniz bazı uygulamaların paketlerinize entegre olabileceği ihtimalini de değerlendirebilirsiniz. Büyük platformların bu sağlamaları değerlendirmiş olmalarının dönüşüm süreçlerini hızlandırdığını göz ardı edemeyiz. Belirtildiği gibi, e-ticaret platformunuz müşterilerinize e-postaları göndermek için kullanabileceğiniz entegre araçları zaten içerebilmektedir. Göndermiş olduğunuz işlem e-postalarını optimize etmek ve bazı yeniden etkileşim e-postalar isterseniz, hesabınıza dahil etmeyi de düşünebilirsiniz.

4. Listenizi Büyütmeye Başlayın

Abonelerinizi müşteriye dönüştürmek için e-posta listenizi veriler ile büyütmek çalışmalarınız arasında olmalıdır. Daha fazla kişinin sizden e-posta bildirimleri almalarını kabul ettirmek için ikna süreçleri çalışmalarınıza ekleyebileceğiniz 3 fikir.

Fikir # 1:  Kısa bir e-kitap yazın ve sosyal medyada ve blog içeriğinizde tanıtın. Potansiyel müşterilerinizin ya da ideal müşterilerinizin öğrenmek istedikleri noktaları düşünün ve kitlenizin sorunlarına yönelik cevap veren çözümleri içeren bir e-kitap yazın. Kendinizi ve markanızı güvenilir bir kaynak olamaya odaklamak burada dikkat etmeniz gereken ince bir ayrıntıdır.

Örneğin, atletik sporlara yönelik ayakkabı ya da ürün satışı yapıyorsanız; koşu formunuzu nasıl geliştirebilirsiniz gibi konular içeren bir e-kitap yazın. E-ticaret sitenizde ya da web sitenizdeki bir açılış sayfasının arayüzüne e-kitabınızı entegre edin ve bu kaynağı bir e-posta adresi karşılığında müşterilerinizin ücretsiz olarak indirmelerine olanak sağlayın.

Fikir # 2: Gleam gibi ya da benzeri  bir yarışma yazılım aracı kullanarak viral bir yarışma başlatılabilir. Bir soruya cevap vermek veya yarışmayı başka bir arkadaşınıza yönlendirmek için müşterilerinize ekstra girişler sunmalarına olanak tanıyabilir ve bu süreçte ürünlerinizden hediyeler ürünler sunarak teşvikler ile e-satış platformunuza site girişlerinizi artırabilirsiniz.

Fikir # 3: Sitenizde tercih formları ekleyebilirsiniz. Listenize ilk kez abone olanlara %15 indirim veya promosyon kodu sunarak girişlerinizi artırmada etkiler yaratabilirsiniz.

Not: Bu formu e-satış ya da kitle artırmak istediğiniz blog sitenize eklemeden önce bir hoşgeldiniz e-postası veya bir dizininiz olduğundan emin olun!

Ayrıca; vaat ettiğiniz hediye ile müşterilerinizi ödüllendirmeye hazır olmadığınızda kullanıcılarınız için üye olmalarını istemekten kaçının. Bu sizin için belki de telafisi olmayan bir hata olmuş olacaktır.

5. Abonelerinizi Segmentlere Ayırın

E-posta listenizi oluşturmaya başlarken abonelerinizi segmentlere ayırmaya çalışın. Bunu yapmak, gelecekte daha fazla hedefli e-posta kampanyaları göndermenize yardımcı olur. Listenizi aboneler, müşteriler, devamlı müşteriler, hayran olan müşteriler, alışveriş sepetlerini bırakan müşteriler vb.. Segmentlere ayırın.

6. Kampanyalarınızı Oluşturun

E-posta kampanyaları oluşturmaya zaman ayırın. E-posta takviminizde planladığınız süreçleri üç aylık periyodlar ile otomatikleştirin. Bu, birkaç farklı yardımcı araç kullanmanızı gerektirebilir.

Ayrıca; farklı e-posta türlerini test etmek için manuel kampanyalar da oluşturmak gerekebilir.

7. A/B Testleri İle Canlı Yayın Yapın

E-posta kampanyalarınızı planlayın ve yayınlayın. Çalışmalarınızdan en fazla ROI (Return on Investment – Yaptığınız yatırımın size geri dönüşü) elde etmek için A/B testlerinden faydalanmayı ihmal etmeyin. Örneğin, gönderdiğiniz her e-postada farklı konu satırlarını, grafikleri ve CTA (Call to action – Harekete Geçirici Mesaj) düğmelerini test edebilirsiniz. Bunu yapmak, müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi ve farklı mesajlara nasıl yanıt vereceğinizin haritası olacaktır.

8. Performansı Değerlendirin

E-postalarınız yayındayken gerçek zamanlı olarak ve kampanyanız sona erdikten sonra sonuç performansı olarak raporlarınızı inceleyin. Gelecekteki kampanyalarda değişiklikler ve iyileştirmeler yapmak için bu bilgileri kullanın. Gönderdiğiniz her e-posta için tıklama oranlarını, dönüşüm oranlarını, hemen çıkma oranlarını ve genel değerlerinizi izlemelisiniz.

Satışlarınızı artırmak için hangi e-posta taktiklerini kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlara Fikirlerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında Cenk Pınarcı

Stratejik Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı | Dijital Performans | Sosyal ve Dijital Medya Planlama | Arama Motoru Reklamcılığı

KEŞFET

oyun, reklam, advertising, marka, oyun konsolu, oyun reklamı, oyuncu, playstation

Advergame: Nedir ve Marka Reklamlarında Oyunlardan Nasıl Fayda Sağlanır

Pazarlama, Reklam ve oyun ilişkisi; Oyun: Tarihinden bugüne kadar herkes için farklı bir tanımı oldu. …

Bir Cevap Yazın