Ana Sayfa / DİJİTAL PAZARLAMA / E-Ticaret Siteniz İçin Farklı E-Posta Türleri
e-posta, e-mail pazarlama, e-marketing, dijital pazarlama

E-Ticaret Siteniz İçin Farklı E-Posta Türleri

E-ticaret stratejinizi oluştururken satışlarınızı artırmak için abone listenize göndermek istediğiniz e-posta türünü düşünüp planlamanız gerekir. En azından bir müşteriniz sizden bir ürün satın aldığında otomatik olarak iletilen e-postalar mutlaka gönderiyorsunuzdur ve hatta zaman zaman promosyon teklifi e-postaları da gönderiyor olabilirsiniz.

Peki birçok dönüşüm odaklı e-posta türü olduğunu biliyor muydunuz?

İşte e-ticaret markalarının bugün abonelerine ve müşterilere gönderdiği en yaygın 10 e-posta türü:

İşlem E-Postaları

Bunlar, muhtemelen hem bir e-ticaret işletmesi için hem de online bir tüketici olarak kullanıldığını bildiğiniz bir e-posta türüdür. İşlemsel e-postaları bir e-ticaret sitesinde yaptığınız belirli eylemlere dayanarak tetiklemeye dayalı iletilerdir. Örnek olarak, sipariş onay e-postaları, gönderim onay e-postaları, müşteri geri bildirimi e-postaları ve hesap oluşturma e-postalarını içerir. Standart işlem e-postaları genellikle web sitenize geri bağlantılar içerir ve bu da ek olarak ilave satışların gerçekleşmesine yardımcı olabilir.

Optimize Edilmiş İşlem E-Postaları

Bunlar, Spently gibi bir e-ticaret CRO(Conversion Rate Optimization – Dönüşüm Oranı Optimizasyonu) aracı kullanarak tekrar satın alımları yürütmek için özel olarak optimize edilmiş işlem e-postalarıdır. Optimize edilmiş işlem e-postaları, Müşterileri diğer ürün sayfalarına yönlendirmeyi amaçlayan stratejik mesajlara, grafiklere ve CTA( Harekete Geçirici Mesaj) düğmelerine sahiptir. Daha fazla marka, sipariş onaylama ve gönderim onayı e-postalarını şimdiye kadar hiç olmadığı kadar optimize ediyor çünkü daha önce de bahsedildiği gibi, işlem e-postaları diğer e-posta türlerinden 8 kat daha fazla tıklanma alıyor ve bu tıklamayı sağlamakta gerçekten başarılı Ayrıca; 6 kat daha fazla gelir elde edebiliyor olmanızı sağlıyor.

Hoş Geldiniz Serisi E-Postaları

Bunlar, sizden güncelleme, teklif ve blog içeriği almak için abone olan kişilere gönderdiğiniz e-postalardır. Doğru tasarlanmış olan hoşgeldiniz e-postaları ilk izleniminizi oluşturmanıza yardımcı olabilir ve potansiyel müşterilerle ilişkiler kurmaya ve müşterilerinizin markanıza güzel hisler beslemelerine başlamalarına yardımcı olabilir.

Hoş Geldiniz E-posta serileri genellikle eğitim içeriğinin, ilk tekliflerin, ürün spotlarının, markanızla ilgili hikayelerin ve ürünlerinizle ilgili sosyal kanıtların (diğer mutlu müşterilerin yorumları ve referansları gibi) bir karışımından oluşabilir. Bir hoşgeldin e-posta dizisinin amacı, güven oluşturmak ve ürünleriniz hakkında insanları heyecanlandırmaktır. Bu seriye dahil ettiğiniz e-postaların sayısı tamamen size kalmış. Dört bölümlük bir dizi olabilir veya hiç bitmeyebilir örneğin müşteriniz sizden bir ürün satın aldıktan sonra farklı bir e-posta listesi segmentine taşındıklarında bu listedeki abonelere e-posta göndermeye devam edebilirsiniz.

Eğitim Tabanlı E-Postalar

Bunlar, insanlara sahip oldukları sorunları ile ilgili noktalar, ürünler ile ilgili sorun hissettikleri noktalar ve bunlara karşın onlara sunduğunuz çözümler konusunda onların mevcut sorunlarına eğitim ve yol gösteren nitelikte gönderdiğiniz e-postalardır. Eğitim tabanlı e-postalar, blog yayınlarından gelen içerik veya e-posta kampanyanız için özel olarak oluşturduğunuz orijinal bir içeriği de içerebilir. Eğitime dayalı e-postaların hedefi, kendinizi ve markanızı güvenilir bir kaynak olarak konumlandırmaktır. Bu tür e-postalar, abonelerinizle düzenli iletişim halinde olmanız için bir yol sağlar. Bunu yapmak, güven oluşturmaya ve dönüşümünüzü  ilerletmeye devam etmenize yardımcı olabilir.

Terk Edilmiş Sepet E-Postaları

Bunlar, alışveriş sepetine bir ürün ekleyen bütün müşterilerinize otomatik olarak gönderilen ancak satın alma işlemini tamamlamadan web sitenizi ya da e-ticaret sitenizi terk eden müşterilerinize gönderilen e-postalardır. Terk edilen sepet e-posta kampanyaları genellikle ürünler satmak ve farklı türden işlem bildirileri göndermek için kullanılan e-ticaret siteleri gibi platformlarda daha yaygın olarak kullanılır . Terk edilmiş sepet e-postalarının amacı, insanların geri dönüp ürünlerini sipariş etmelerini sağlamak için nazik bir şekilde teşviki olarak ikna düzeyinde dönüşlerini tekrar sağlamaktır. Potansiyel müşterileri bu şekilde terk edilen sepetten döndürmek için tek seferlik e-posta kampanyalarında tek seferlik özel teklifler (örn. Ücretsiz kargo) veya çeşitli indirimler (% 10 indirim) sunabilirsiniz. Müşterilerinizi daha sonradan daha çabuk alışverişe dönüştürmek için bir yol olarak da terk edilmiş sepet e-postalarında acil mesaj ekleyebilirsiniz. Örneğin; “sınırlı miktarlarda mevcut”.

Yeniden Etkileşim E-Postaları

Bunlar, sizden tekrar satın almalarını ikna etmek için müşterilerinize göndereceğiniz e-postalardır. En etkili yeniden angajman e-postaları geçmiş satın alımlara dayanan özel kişiselleştirilmiş ürün önerileri olan e-postalardır. Bu tür e-postalarda, e-postanızı alan kişilere önce olan alış veriş analizinden yola çıkarak ihtiyaçları oldukları yüksek tahmini benzer ürünler tanıtılıyor. Bu tür e-postalardan daha fazla dönüşüm elde etmek için özel sınırlı ve zamanlı VIP promosyon kodları da kullanılabilir. Bu e-postalar, müşterilerinizin tüketeceği ve yenilenmesinin ihtiyaç gerektirdiği (örneğin güzellik ürünleri, gıda ürünleri, içecek ürünleri, vb.) Tüketim temelli ürünlerdir. E-posta stratejinize dahil etmek için etkili kampanyalar arasında olabilir.

Aciliyet E-Postaları

Bu e-postalar, abonelerin hızlı hareket etmeleri gerektiğini anlamaları için uyarıcı olacak olan mesajlaşmayı konu eder. Aksi takdirde kaybetme riskleri vardır. En yaygın aciliyet  e-postaları aşağıdaki ileti çeşitlerini içerir:

  • Sınırlı miktarlar mevcut!
  • Zaman bitiyor!
  • Hızlı davran !
  • Sınırlı zaman!
  • Bugün son teklif!
  • Herkesten önce siz alın!

Bu e-postaların amacı, abonelerin gelen kutucuklarında bu e-posta tekliflerini görmelerini sağlayarak onların hemen harekete geçmelerini sağlamaktır.

Upsell Ve Çapraz Satış E-Postaları

Öncelik olarak burada upsell ‘in ne demek olduğuna çok kısa bir şekilde değinmek gerekiyor. Upsell  müşterinizin almayı planlamış olduğu herhangi bir ürünün bir üst modelini almasını sağlamaktır ya da daha fazla ücret bırakabileceği farklı bir ürünü almalarını sağlamakta diyebiliriz. Bu nedenle tavsiye ve teklif stratejileriniz bu yönde olmalıdır. Bu e-postalar müşterilerinizin sevebileceklerini tahmin ettiğiniz ilgili ürünleri de satın almalarını sağlamak için kullanabileceğiniz ve onlara gönderebileceğiniz  e-postalardır. Çapraz satış e-postalarıyla, hedeflemeler kişiselleştirilerek müşterilerinize kim olduklarını ve neye ihtiyaçları olduklarını bildiğinizi gösterebilirsiniz.

Müşteri Memnuniyeti E-Postaları

Bunlar, abonelerinizin ve müşterilerinizin sizden almayı beklemediği e-postalardır. Tipik olarak bir müşteri sağlamak için onları ödüllendiren bir çeşit hediye veya teklif içeren e-postalardır. Müşteri memnuniyeti e-postalarındaki hedef, müşteri tabanınız arasındaki sadakati artırmaktır. İnsanların ürünlerinizi satın almaları konusunda onların heyecanlanmalarını sağlamak ve küçük hediyeler göndererek onların kendilerini özel hissetmelerini sağlayarak rakiplerinizin ürünlerinin yerine markanızı ve ürünlerinizi desteklemelerine olanak tanımak için bu e-posta türü harika bir yoludur.

Mevsimlik, Tatil Ve Özel Gün Temalı E-Postalar

Bunlar, müşterilerinizin ilgilendiğini bildiğiniz belirli tatil ve mevsimsel konuları ya da özel günleri tanıtmak için gönderdiğiniz e-postalardır. Örneğin yeni yıl, Sevgililer günü, bayramlar, anneler günü, babalar günü, vb. içerikleri içerisinde barındırır. E-ticaret mağazanızda çikolata satıyorsanız, Sevgililer Günü’ne yaklaşan haftalar, daha fazla satış yapmak amaçlı müşterilere hedefli e-posta kampanyaları göndermek için mükemmel bir zaman olacaktır.

Artık daha fazla satış yapmak için gönderebileceğiniz e-posta türleriyle ilgili daha iyi bir fikre sahip olduğunuza göre stratejilerinizi harekete geçirme zamanı.

Yazar Hakkında Cenk Pınarcı

Stratejik Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı | Dijital Performans | Sosyal ve Dijital Medya Planlama | Arama Motoru Reklamcılığı

KEŞFET

oyun, reklam, advertising, marka, oyun konsolu, oyun reklamı, oyuncu, playstation

Advergame: Nedir ve Marka Reklamlarında Oyunlardan Nasıl Fayda Sağlanır

Pazarlama, Reklam ve oyun ilişkisi; Oyun: Tarihinden bugüne kadar herkes için farklı bir tanımı oldu. …

Bir yorum

  1. ezgi

    E-postalarımızı optimize ettikten sonra oluşan dönüşüm oranını fark ettik,teşekkürler.

Bir Cevap Yazın