Ana Sayfa / DİJİTAL PAZARLAMA / İçerik Pazarlama Stratejinizi Tamamen Yenilemeniz İçin Birkaç Neden
icerik pazarlama, icerik pazarlama stratejisi, içerik pazarlaması ipuçları

İçerik Pazarlama Stratejinizi Tamamen Yenilemeniz İçin Birkaç Neden

Mevcut içerik pazarlamanız istediğiniz sonuçları elde etmiyorsa, stratejinizi yeniden düşünüp, planlarınızı yeniden düzenlemenin zamanı gelmiş olabilir.

Harika bir içerik, işinizi rakiplerinizden ayıran belirleyici faktör olabilir. Ancak; bu içeriklerin bulunması ve yaratılması her zaman çok kolay olmayabilir. Çoğu zaman en iyi pazarlama ekipleri dahi içerik oluşturma süreciyle mücadele edebiliyorlar.

Çoğu pazarlama uzmanı, benzersiz ve değerli içerik oluşturmanın pazarlama stratejileri dahilinde listelerinin en zorlu görevlerden biri olduğu konusunda hemfikirdir. Bu sürecin bu kadar zor olmasının nedenlerinden biri, yüksek performanslı içeriğe kalite ve katılım açısından yüksek bir talep getirme çabası ve bu talebin dönüşümlere pozitif etki yaratması arzusudur. Diğer bir neden ise; pazarlama ekiplerinin %51’ inin her gün içerik yayınlıyor olması, bu da fikirleri daraltarak içerik yazarlarına sürekli yeni fikirler üretmeleri için çok fazla baskı yapıyor olabilir.

Pazarlama ekibiniz son derece yetenekli olsa dahi tekrar tekrar yeni ve harika içerikler bulmakta bazı zamanlarda zorlanabilirler. Bu durum hedeflerinize ulaşmanızda olan süreci sekteye uğratır ve dolayısı ile içerik pazarlamanız görmek istediğiniz metrikler ile ilerlemez.

Ekibinizin fikir akışı yavaşlamaya başladıysa, içerik strajenizi yeniden düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Peki neler yapılabilir;

1. Kapsamlı Bir SEO Denetimi Yapın

İçerik oluşturmak, ilginç veya trend olan bir şey yazmaktan ibaret değildir; oluşturduğunuz içerik ayrıca markanızın çevrimiçi aranabilinirliğini, görünürlüğünü ve bulunabilirliğini de artırmalıdır. Hedef kitlenizin arama motoru sorgularına dahil etme eğiliminde olduğu anahtar kelimeleri ve terimleri bilmek, ilgili içerik konularını bulmak için çok önemlidir ve mutlaka popüler trendlerde hedef kitle aramalarının kullandığı kelimeleri analiz etmek gereklidir. Ancak; aksine yazarlarınız kullanabilecekleri en uygun anahtar kelimelerin farkında değillerse oluşan mevcut içerik çalışmalarının etkinliğine yarar eklemek yerine bu durum kitlenize karşı güven kaybettirmek başta olmak üzere marka sadakatini zedeleyerek sayısal metriklerinize de ciddi zararlar getirebilir.

SEO denetimi yapmak bu süreçte harika bir başlangıç ​​noktasıdır. Çünkü; ekibinize yalnızca web sitenizin içeriğinin kullandığı anahtar kelimelerin mevcut durumunu göstermez, aynı zamanda yeni sıralama fırsatlarını da belirler. Bu denetim ve analizi yapmak için pazarlama ekibinizde bir SEO uzmanı bulundurmanız ya da SEO acentesiyle ortaklık kurmanız iyi bir fikirdir. Çünkü; detaylı araştırma ve uzmanlığa dayalı tarafsız önerileri size objektif bir şekilde sunabileceklerdir.

2. Yeni İçerik Ortamlarını Deneyin

İçeriğinize yeni bir şeyler koymak, yeni konular hakkında yazmaktan daha fazlasını ifade edebilir; tamamen farklı bir içerik ortamı deneyerek içerik tarzınızı tamamen yenilemek bu süreçte oldukça etkili olabilir. Videolar ve Infografik gibi görsel içerik sunucuları izleyicilerden geleneksel blog yayınlarından daha yüksek etkileşim oranları alma eğilimindedir. Ancak; birçok işletmenin faydalanabileceği en son içerik eğilimlerinden biri vlogging ve podcasting oluyor.

Vlogging (video bloglama)son derece ilgi çekicidir. Çünkü; içeriğinize, onu paylaşan kişiler aracılığıyla bir yüz ve bir kişilik kazandırıyor. Bu içerik türünü kullanmak ve istediğiniz formata bağlı olarak oluşturmak da oldukça kolaydır. Pazarlama liderlerinizden birkaçının kamera önünde oturması ve belirli bir konuyu tartışırken filme alınması ya da daha önce yayınlanmış bir eserin vurgularını okumak kadar da basit olabilir. Podcasting de yükselişe geçti ve iş aksama sürelerinde hızlı bir şekilde içerik tüketmenin oldukça popüler bir yolu haline geldi.

3. Kaçırılan Niş İzleyicileri Arayın

Hedef kitlelere gelince, küçük ve niş kitleler genellikle daha iyidir. İşletmenizin hedef kitlesindeki niş segmentlere katılmak, müşterilerinizle etkileşimi artırmak ve onlarla önemli bağlantılar kurmak için önemlidir.

Ekibinizin içeriği stabil seviyede ilerliyorsa veya katılım oranları olması gerektiği yerde değil ve metrikleriniz sürekli bir düşüş halinde ise hedef kitlenizi yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir. Müşterilerinizin tercihleri ​​ve ilgi alanları zaman içinde değişebilir ve son analizinizden bu yana yeni trend niş gruplar oluşmuş olabilir. Analizlerinizi farklı zaman ve trendlerde mutlaka yenilemelisiniz. Kitle verilerini düzenli olarak yeniden incelediğinizde yaş grupları, yerler veya ihtiyacınız olan demografik alanlardaki genel çıkarımlar gibi önemli değişiklikleri gözlemlediğinizden emin olun. Bu yeni kitleleri bulmak, içerik ekibinizin bu niş kesimlere hitap eden yeni konu fikirleri bulmasına ve bu küçük ama güçlü gruplar ile etkileşim oranlarınızı güçlendirmesine yardımcı olabilir.

4. Deneme Ve Takip

Her zaman izlediğiniz geleneksel yaklaşımı değiştirmek ve tamamen yeni bir şey denemek çalışma ve pazarlama ekibinizin ilham alması ve kitlenize ilham vermesi için gerekli olabilir. Örneğin, pazarlama ekibiniz çalışanın savunuculuğunu görselleştirerek bunu denemek isteyebilir ve işyerinin çalışanlarının tamamını, sosyal medya sayfalarında düşüncelerini ve deneyimlerini paylaşmalarına teşvik etmek isteyebilir.

Burada önemli olan şey, aslında bir şeyler çekmek ve gerçekten çalışıp çalışmadığını belirlemek için yeterli zamanı vermek. Sadece ilk içerik parçanız çok fazla görüntü almadığı için bunun tam bir etkisizlik olduğu anlamına gelmez. Neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını anlamak zaman alır ve ekibiniz bu zaman içinde planları düzenleme ve geliştirme yollarını bulacaktır. Bununla birlikte, yükseliş eğilimi olup olmadığını görmek için katılım oranları, izleyiciye erişim ve dönüşüm yüzdeleri gibi önemli ölçümleri sürekli izlemek önemlidir.

5. Rakip Bir Markanın İçeriğini İnceleyin

Rekabetinizi kopyalamamak konusunda son derece dikkatli olmanız gerekiyorsa da, içerik stratejilerini ilham kaynağı olarak kullanmanın bir zararı yok. Rakip bir marka gerçekten kendinize benzer bir kitleyle rezonansa giriyorsa, içerik pazarlama ekibinizi işe yarayan stratejilerindeki kalıpları belirlemeye teşvik edin. Kapak tarafında, ekibiniz mücadele eden markaları incelemekten ve hangi içerik yaklaşımlarından kaçınmanız gerektiğini görmekten de yararlanabilir.

Durağan bir içerik stratejisi, büyüyen bir işletmeyi destekleyemez. İşleri taze ve heyecanlı tutmak kesinlikle zor, ancak ilham almak ve işleri değiştirmenin yollarını bulmak pazarlama ekibinizin tutarlı bir şekilde daha iyi ve daha ilgi çekici içerik oluşturmasına yardımcı olabilir.

KEŞFET

oyun, reklam, advertising, marka, oyun konsolu, oyun reklamı, oyuncu, playstation

Advergame: Nedir ve Marka Reklamlarında Oyunlardan Nasıl Fayda Sağlanır

Pazarlama, Reklam ve oyun ilişkisi; Oyun: Tarihinden bugüne kadar herkes için farklı bir tanımı oldu. …

Bir Cevap Yazın